top of page

אתגר 29

עשרים ותשעה ימים לעומר - חסד שבהוד 

יום 227 בשבי החמאס

חסד שבהוד
היופי של ספירת ההוד, מגיע ממקום של הודאה והודייה על דבר מה. כדי להודות, יש לדעת שככל הנראה קיבלתי דבר שכנראה היה חסר בי, וזה מעשה לא פשוט אשר דורש ענווה. כאשר אדם יודע את מקומו בעולם ויודע להודות על כך, הוא יהיה בעל מידת הענווה. האדם העניו מחשיב עצמו כשווה בין שווים, ואינו מרגיש כחשוב או נעלה מאחרים מכל סיבה שתהיה. מי שיודע את ערכו ומכיר בכישוריו, אך לא שם את עצמו במרכז ולא מבקש לעצמו תהילה וכבוד מהעולם, אלא מבקש לעשות את המעשים הראויים והרצויים.
נזכיר שחסד משמעו השפעת הטוב, נתינה. בחסד שבהוד אני בוחנ.ת את האהבה שנוצרה מתוך הענווה. מתוך כך שהקשבתי לאחר ולמדתי לקבל אותו, ביכולתי להוקיר תודה ולקבל את הטוב. כעת אוכל לחלוק עם הזולת ממה שיש לי לתת. 
זכור.י כי כל אחד בעולם אינו מושלם וכי כל אדם ראוי לאהבה, בדיוק כמוך.
 
 

בחנ.י את עצמך

 

איך אני מגיב.ה כשמחמיאים לי?

1

 

בוא.י נעמיק

 
"הענווה מאפשרת להתחבר לזולת, שאף פעם אינו פחות חשוב ממני, וגם לא נישא מעלי. היא מזמינה סליחה לאנשים שכולם, כמוני, נושאים איזה פגם. היא מעוררת סקרנות בכל איש, שיש לו אולי דבר אחד שחסר בי. היא מקלה על יודעיה לשאת משברים, שהם חלק ממצבו של אדם שאינו המנהל הראשי של החיים. היא מאפשרת לחלוק בקלות במתנה, שכן זו אף פעם אינה רק שלהם. היא סוד שמחת הדברים הקטנים, של מי שאינו חושב שחייבים לו דברים גדולים. ליודעי הענווה, החיים הם מסע קשה, שכל מי שצועד בו ראוי לכבוד. ובעיקר, הם אף פעם לא עובדים אצל עצמם. כל מי שהם פוגשים הוא שותפם במפעל האדם".
ניסיון / יאיר כספי


"הפחד העמוק ביותר שלנו הוא לא שמא אנחנו חלשים מדי. הפחד העמוק ביותר שלנו הוא שאנחנו בעלי עוצמה מעבר לכל שיעור. זה האור שבנו לא האפילה שבנו, שמפחיד אותנו יותר מכל. אנחנו שואלים את עצמנו - איזו זכות יש לי להיות מבריק, מוכשר ואהוב? למען האמת, איזו זכות יש לך לא להיות?! אין שום דבר נאור בלהצטדק כדי שאחרים לא ירגישו חסרי ביטחון. ככל שניתן לברק שלנו להאיר, אנחנו מעניקים בלי מודע רשות לאחרים לעשות כמונו. ככל שנשתחרר מהפחדים שלנו, נוכחותנו תשחרר אחרים מפחד".
מריאן וילאמסון

 "הָעוֹבֵד מֵאַהֲבָה עוֹסֵק בַּתּוֹרָה וּבַמִּצְוֹת וְהוֹלֵךְ בִּנְתִיבוֹת הַחָכְמָה לֹא מִפְּנֵי דָּבָר בָּעוֹלָם וְלֹא מִפְּנֵי יִרְאַת הָרָעָה וְלֹא כְּדֵי לִירַשׁ הַטּוֹבָה אֶלָּא עוֹשֶׂה הָאֱמֶת מִפְּנֵי שֶׁהוּא אֱמֶת וְסוֹף הַטּוֹבָה לָבוֹא בִּגְלָלָהּ."
הרמב"ם / הלכות תשובה י׳: א׳-ז׳


"תגידי מיד אם אני מפריע, הוא אמר כשנכנס מבעד לדלת, ואני תיכף מסתלק.
אתה לא סתם מפריע, השבתי לו, אתה מטלטל את כל קיומי, ברוך הבא".

אווה קילפי

עלמה זהר על כתיבת השיר 'התרגשתי לקראתך'
"כשאהבה קורית בעולם זה בבחינת נס, והציפייה לאהבה כמוה כציפייה לנס. אתה בוחר להמר על האפשרות הפחות סבירה מכולן; שמכל האנשים בעולם, מכל המקומות בעולם, הוא יכנס דווקא ברגע הזה, בדלת הזו... וכך לפתע תסתיים הבדידות הגדולה. מה הסיכוי שזה יקרה? אפסי. ולמרות זאת, זה קורה כל הזמן." 

שיר של יום

התרגשתי לקראתך / עלמה זהר

התרגשתי לקראתך
עבר בי רעד
מחשבה אחת צלולה
בלתי מודעת
עוד מעט...

כמו שכלבים יודעים לפי הריח
כמו שכלבים רצים בשביל לקראת אורח
התרגשתי לקראתך

פרשתי שתי ידיים באוויר
לכשתגיע
רציתי שתבוא בלי להסביר
בלי להודיע
בלי סיבה

כמו שהים גואה בלי נשימה
כמו שצמחים בוקעים לאור מאדמה
התרגשתי לקראתך

השארתי סימנים טבועים בחול
ברגל יחפה
באתי כמו שהכלבים באים
ללטיפה
בלי להתנצל

כמו פרפרים מסנוורים לאור ירח
כמו הלחישה של הגפרור המתלקח
התרגשתי לקראתך

האתגר היומי

מצא.י דרך להביע את הערכתך לדמות משמעותית מהעבר שאת.ה רוצה להודות לו.ה. 

bottom of page