top of page

מה עושים פה

אתגר 49 הינו מודל עבודת המידות המבוסס על 7 הספירות התחתונות בקבלה ומיושם בעת שבעת השבועות של ספירת העומר.
את.ה אולי שואל.ת את עצמך -

למה לי כל העניין הזה ?
בייחוד אם אינך שומר מצוות או מחובר למושגים האלה...
מה יצא לי מזה?


אז ככה...
ראשית עבודת המידות טובה ונכונה בכל עת ולכל אדם מכיוון שכולנו חולקים ברמה הבסיסית את אותה נפש אנושית המצריכה תחזוק, בירור, עבודה ותיקון. צמצום הפער בין המצוי לרצוי ולראוי.

ומעבר לרמה האישית - יש את הרמה החברתית והלאומית...
בית המקדש , המרכז הרוחני, לאומי וחברתי של אותה תקופה נחרב בשל שנאת חינם וקרע פנימי עמוק, כאשר המחלוקות בקרב העם היהודי גברו על המכנה המשותף, ועל הערבות ההדדית.  


בימים אלה בהם אנו נמצאים בתקופת קרע ושבר עמוק בעם נדרשת עבודת מידות גדולה ברמה האישית על מנת להפוך את נקודת המשבר להזדמנות ואת המחלוקת למצמיחה.

מצב אישי מבורר ומתוקן יותר יוביל בהכרח לשיח מבורר, תקין ובריא יותר משני צידי המתרס, מבלי שכל צד יצטרך לוותר על אמונותיו וערכיו.

 

אתגר 49 מהווה קריאה לעבודת מידות אישית שתוביל להורדת הלהבות וקירוב הלבבות. התעמקות בעולמות הרוח על מנת לחזור אל השיח הארצי החשוב מאין כמוהו מנקודה גבוהה יותר.

 

מהי ספירת העומר?

 
ספירת העומר היא מצווה ביהדות. העומר הוא מידת שעורים שהביאו בני ישראל כמנחה ביום השני של פסח, ומיד לאחר מכן החלו לספור 49 יום במשך שבעה שבועות עד חג השבועות, שהוא היום החמישים- יום קבלת התורה על הר סיני.
במשך כל 49 הימים שמרגע יציאת בני ישראל ממצרים ועד לקבלת התורה, העם למעשה עובר מעין "תהליך" לקראתה. ימים אלו הוקדשו להכנה נפשית ונקראו מאוחר יותר- ימי 'ספירת העומר'. 

גם לאחר חורבן שני בתי המקדש בהם הקריבו את העומר, ממשיכים בימינו את המסורת הזו לא ע"י קורבנות השעורים, אלא ע"י ספירת ימי העומר ולימוד פנימי.
 
מהיום השני של חג הפסח ועד חג השבועות (מתן תורה), סופרים ימים בסדר קבוע. בסיום תפילת ערבית בימים אלו, נוהגים לומר את הברכה על העומר, ומיד לאחריה סופרים כמנין אותו יום.

מלבד הזיכרון של ספירת העומר המקורית, מבטאים ימים אלו את הציפייה הגדולה והכמיהה של כל יהודי לקבל את התורה בחג השבועות.
המוכנות לקבלת תורה היא מוכנות לקבלת עצמי כשלם, יחיד ומיוחד, כאדם.

מידות הרגש שבספירה
על פי הקבלה

"למילה 'ספירה' בעברית יש כמה פירושים.
המקובל הנודע רבי משה קורדוברו (הרמ"ק), בספרו 'פרדס', כותב שהספירה משמעה הן 'מספר' והן 'סיפור'. ימים אלו מספרים לנו סיפור- סיפור נשמותנו אנו. עפ"י הקבלה, התנהגותנו ומעשינו בחיים מונעים ע"י שבעת כוחות הרגש המכונים 'ספירות'. כל אחד מכוחות רגש אלו אף הוא מורכב משבע, ובסה"כ הם מהווים ארבעים ותשע צירופים של מידות ותכונות".
תיקון המידות היומי- הרב סיימון ג'ייקובסון

 

ומה הן אותן ספירות?

"הספירות הן תכונות או כלים שה' משתמש כדי לתקשר עם העולם ולהשפיע עליו.
האדם משתמש בהן כדי לתקשר עם סביבתו.
שלוש הספירות הראשונות מכונות "עליונות" -
הן משקפות את היכולות הראשוניות יותר, רצון לפעול, רצון לחשוב, רצון ליצור.
חכמה ובינה הן היכולות השכליות של האדם, שבהן הוא יכול להכיר את החוקיות הפנימית שבעולם ואת ההגיון שטמון בבריאה.

מגוון הכוחות הרגשיים, התחושות והפעולות שבחיי היום-יום שלנו,
הן נגזרות של שבע ספירות "תחתונות": חסד, גבורה, תפארת, נצח, הוד, יסוד ומלכות.
בהן עוסקת ספירת העומר, והן אלה שעוסקות בפועל בריקמת קשר בין ה' לעולם, ובין אדם לסביבתו.
שבע הספירות רוקמות מארג מגוון ומקוטב של תכונות ואיכויות, והשילובים השונים בין כולם יוצרים את המגוון האדיר של ביטויי הנפש"
קראתיך- יהושע מילר
 
טבלת מלכות-01.png
חֶסֶד | שבוע 1
חסד = אהבה, נתינה
האהבה היא המקור והיסוד לכל יחסי אנוש והיא כוללת נתינה וקבלה כאחד. האהבה מאפשרת לנו להתעלות אל מעבר לעצמנו, לחוות את השני ולאפשר לו לחוות אותנו.
האהבה היא מכשיר באמצעותו אנו למדים לחוות את המציאות הגבוהה ביותר – האלוהות/הטבע/האינסוף, מה שמעבר לאדם.
האהבה היא מעל לטבע.
גְּבוּרָה | שבוע 2
גבורה = דין, צדק
ספירת הגבורה מאופיינת בהצבת גבולות, צדק, ביקורתיות, יראה, ושליטה עצמית.
הגבורה מייצרת גבולות וחציצות בין תחומים וכך היא מאפשרת מיקוד, התכוונות והוצאה לפועל של מטרות ויעדים.
תִּפְאֶרֶת | שבוע 3
תפארת =הרמוניה, איזון, חמלה.
תפארת מלשון פאר ויופי. התפארת מסמל הרמוניה- יופי מגיע משילוב של כמה גוונים ביחד ולא רק מגוון אחד בלבד.
בהקשר של הספירות, התפארת פועלת כדי להגיע לאיזון הנכון בין החסד והגבורה, בין הענקה לאיפוק. התפארת היא נתינה מדוייקת ומחושבת. לכן מידת התפארת נקראת גם מידת הרחמים, המתחשבת בדין אך מבקשת למצוא דרך מתאימה ומאוזנת להיטיב עם הזולת. אמנות רבה ועדינות נדרשות כדי ליצור שילוב ראוי בין כוחות נפש מקוטבים, ולהגיע לבסוף למארג כוחות הרמוני ומפואר.
נֵצַח שבוע 4
נצח = סבלנות, התמדה, שאפתנות.
מהו נצח? עד אינסוף. לתמיד. משהו לא מוגבל, משהו שקיים גם מחוץ לזמן.
אל מול הנצח עלינו לדעת להיות סבלניים ולהבין שבכדי שנוכל להשפיע ולהביא לידי ביטוי אל תוכו את שאיפותינו- עלינו לעבוד קשה ולהתמיד, להיות מחויבים וסבלניים כלפי התהליכים שקורים לנו. התמדה וסבלנות הן תנאי הכרחי להצלחה בכל עניין שהוא- לא רק להצלחה בחלומות גדולים ומפוצצים אלא גם בקשרי חיים, בקשרים שבין אדם לחברו, בהיכרות, עיצוב המשפחה, חינוך, הבנת תהליכי החיים, דחיית סיפוקים ובהבנה שהדרך לא פחות חשובה מהמטרה.
הוֹד שבוע 5
הוד = ענוה
אם מידת הסבלנות היא מנוע החיים, הענוה היא הדלק המניע. כשם שגבורה ממקדת את החסד, כך ההוד מנתב את הנצח. הענוה היא השותף הדומם של הסבלנות וכוחה בשתיקתה. ההדר שבה נובע מהשלווה שהיא נוסכת.
ענוה היא תכונה או רגש שבו האדם מחשיב עצמו כשווה בין שווים, ואינו מרגיש כחשוב ונישא מאחרים מכל סיבה שתהיה. מי שיודע את ערכו ומכיר בכישוריו, אך לא שם את עצמו במרכז ולא מבקש לעצמו תהילה וכבוד מהעולם, אלא מבקש לעשות את המעשים הראויים והרצויים.
אין לבלבל בין ענוה, לחולשה ולחוסר הערכה עצמית. ענוה משמעה צניעות והכרת תודה – הוד, הודייה והודאה על הטוב שבנו. להכיר בטוב שיש בי זו איננה שחצנות. אנו צריכים להפנים את העובדה שיש בנו גם טוב וגם פחות. עלינו להכיר את עצמנו, לדעת מהן תכונותינו ומידותינו על שלל גווניהן ולהודות על כל מה שאנחנו. רק מתוך ההבנה הזו, נוכל לצאת החוצה ולהביא את כשרונותינו לעולם בצורה בריאה ונכונה.
יְסוֹד | שבוע 6
יסוד = התקשרות
יסוד פירושו שורש, בסיס. היכולת להתקשר- ליצור קשר עם הזולת היא בסיסית ביותר ושורשית אצל כל אדם. כל אדם זקוק לקשר. בעוד שחמש המידות הראשונות (אהבה, משמעת, רחמנות, התמדה וענוה) מציגות קשר דו-כיווני בין האוהב והנאהב, כאשר הדגש הוא על רגש פרטי של כל אחד מהם, התקשרות לעומתן היא מיזוג בין השניים.
ללא התקשרות לא ניתן לממש באמת כל רגש שהוא. התקשרות מתבטאת לא רק כשיש לך רגשות כלפי השני אלא כשאתה אכן קשור אליו.
התקשרות היא הצינור המחבר בין הנותן למקבל. קשר זה יפתח איחוד מתמשך שיתבטא בפירות משותפים.
התקשרות מעניקה ביטחון ושייכות. היא מנתבת את שאר המידות הקודמות והופכת אותן לקשר בעל בסיס חזק ובונה.
מַלְכוּת | שבוע 7
מלכות = עשייה, אחריות, מנהיגות.
האחרונה מבין שבע המידות – שונה מהשש שקדמו לה.
מלכות מסמלת שליטה, סמכות, אצילות ומנהיגות. לנושאים אלה נקשרות סוגיות של כבוד לעצמי ולזולתי. המלכות כמו מאגדת בתוכה את כלל הספירות כולן. כאשר המידות המיטביות באדם (האהבה- חסד, הביקורת- גבורה, החמלה- תפארת, ההתמדה -נצח, הענווה-הוד, והתקשורת הבונה-יסוד), חוברות במלוא כוחן אל תחומי האחריות והמנהיגות- הלא היא ספירת המלכות, נוצר בסיס יציב להתנהלות מאוזנת המאפשרת גם לאחרים מסביב ללמוד להאיר את דרכם. 
המלוכה היא החירות של האדם לקחת אחריות ולבחור כיצד לשלוט, לנהל ולתת מקום לאותן מידות והוצאתן לפועל כלפי פנים וכלפי חוץ. 
המלכות מאפשרת ידיעה שהנך חשוב.ה ומסוגל.ת לשנות, שביכולתך להיות מנהיג.ה שביכולתו.ה לתרום לעולם.
 
ההסברים לספירות המופיעים באתר מבוססים על הספרים "ספירת העומר- תיקון המידות היומי"/ הרב סיימון ג'ייקובסון, ו"קראתיך"/יהושע מילר. 
 
bottom of page