top of page

אתגר 49

ארבעים ותשעה ימים לעומר - מלכות שבמלכות

 
מלכות שבמלכות
מלכות מסמלת שליטה, סמכות, השתייכות, אצילות ומנהיגות. לנושאים אלה נקשרות סוגיות של כבוד לעצמי ולזולתי. המלכות כמו מאגדת בתוכה את כלל הספירות כולן. כאשר המידות המיטביות באדם (האהבה- חסד, הביקורת- גבורה, החמלה- תפארת, ההתמדה - נצח, הענווה-הוד, והתקשורת הבונה-יסוד), חוברות במלוא כוחן אל תחומי האחריות והמנהיגות- הלא היא ספירת המלכות, נוצר בסיס יציב להתנהלות מאוזנת המאפשרת גם לאחרים מסביב ללמוד להאיר את דרכם. 
מלכות שבמלכות, הספירה האחרונה והיום האחרון לספירת העומר, מציעה חקר פנימי ביכולת להנהיג את עצמי ופעולותיי עפ"י התכונות והערכים הייחודיים לי. היא 'המלוכה' שלי על כלל המידות עליהן עבדתי לאורך כל ספירת העומר, המלוכה היא החירות של האדם לקחת אחריות ולבחור כיצד לשלוט, לנהל ולתת מקום לאותן מידות והוצאתן לפועל כלפי פנים וכלפי חוץ. 
ובעזרת אמונה- בעצמך, ביכולותיך, בדרכך/ בכוח עליון, לאחר המסע המפרך ועבודת המידות שעברת לאורך הספירה- כעת תוכל.י להביא לכדי הגשמה את חלומותיך בצורה שלמה, עד למלכות השלמה.
 

בחנ.י את עצמך

 

האם השליטה שלי בסביבתי, מסווה ומכסה על פחד?

1

 

בוא.י נעמיק

 
גלות ומלכות
אוסקר ווילד אמר פעם: "כל אדם נולד מלך אבל רוב בני האדם מתים בגלות"
"כל אדם נולד מלך"
מלכות מה היא?
מלכות פירושו: להרגיש שהנני ראוי לחיים ושהחיים ראויים לי ומשום כך למצות אותם בעוצמה ומתוך כבוד עצמי. לחיות לאט ומלא, מתוך תחושת משמעות ועומק. לאהוב בלי לשאול, בלי לחשוב על גילו או יופיו של האדם הנאהב. לקבל אהבה כזכות טבעית. לעשות כל דבר מתוך מלוא תשומת הלב בלי לחשוב באמצע על דברים אחרים שצריך לעשות. לשקוע בעשייה מתוך התמסרות גם אם היא חסרת תועלת. לקרוא מאמר מעניין לא רק כדי לצטט ממנו. ללטף שעה ארוכה חתול רחוב שנקרה בדרך.

להאמין שהאדם האחר רוצה בטוב ולתת בו אמון מלא. לחיות ללא הסתר פנים. לומר את האמת בגלוי ולהישאר נאמן לאור הפנימי. לחוש בייחודי, בעוצמתי ללא קשר לכמות האנשים הנושאים את שמי לשווא. להכיר בכך שהמלכות נמצאת בפרטי לאינסוף, לחפש אותו ולמצוא אותו. לעמוד באומץ מול הכאב והפחד ולשאוב מן ההתמודדות אמונה וכוח חיים. להישאר עם לב פתוח ונושם.
להמשיך לשאול פעם אחר פעם איך זה שאם כולם רוצים בטוב אז בכל זאת יש רע. להיות סקרן, לרצות לעלות על הר רק כדי לראות מה יש שם, לרצות לגעת בכל דבר ושכל דבר יגע בחזרה. לחוש שהעולם הוא בית ושכל דבר ואדם בו מסוגלים לדבר, לחייך ולהיות בזיקה אני לאתה. לחוש שייך למה שיש, לחוש ערבות ואחריות למה שיש. וגם כשקשה, להאמין בכוח להביא אושר לעצמי ולאחרים בחיים אלה – כי הרי זה ביתי, זו מלכותי, ובית אחר אין.
מלכות פירושו להאמין שכל אדם נולד מלך והוא בא לעולם על מנת לכונן מלכות.

"כל אדם נולד מלך אך רוב בני האדם מתים בגלות"
גלות מה היא?
גלות פירושו: להסתובב בעולם כמו בעיר זרה שלא מכירים בה אף אחד. לחוש כמו בתיבת זכוכית. להסתכל על השעון באמצע מפגש עם אדם אהוב. לחשוב על מחר בשעה שמישהו מדבר בגילוי לב. למהר כל הזמן למקום אחר. לשאול מה השעה כדי לדעת אם אני רעב, לאכול בלי להרגיש את הטעם של האוכל.

להעמיד פנים של איש חשוב ולשכוח שאני בסך הכל ילד ויותר מכל דבר אחר אני זקוק לבית של אהבה. לקום בבוקר עייף. לחוש מחוק עד הערב. לדבר בהכללות. להיות עבד לאמונה הרווחת שהחיים נועדו כדי לשרוד ושכל אדם צריך לדאוג קודם כל לעצמו. להאמין שמצוקתו של האחר זו בעיה שלו. להיות זקוק לכך שאנשים יחשבו כמוך. לחשוב שיש צורך לעצב בני אדם אחרים, במיוחד כשהם צעירים ולראות בכך את תפקידו של החינוך.
להיות עבד לדימוי העצמי ולהפוך גם אחרים לעבדים המשרתים אותו. לחפש את הדשא של השכן ולשמוח בלב כשהוא נובל. להרגיש לא שייך, לא מחובר. לחוש שתמיד צריך להחביא דבר מה, להעמיד פנים עד כי שוב לא יודעים מה אמת ומה שקר. לאבד את היכולת להבחין באיכות, במשמעות, לא להיות מסוגל להעדיף בעוצמה. לאבד את החיוניות. לשכוח את נוכחות ה'אתה' בעולם. להפסיק לחשוב ולחלום בגדול ולצמצם את החיים לכך וכך אלפי שקלים שניתן להרוויח בחודש. לעשות דברים רק מתוך התועלת שבהם ולהתעורר מאוחר מדי לשאול את השאלה מה התועלת בחיים.

לחשוב שקידמה ונאורות פירושו טלוויזיה עם שלט רחוק. לחשוב שלעסוק בחינוך פירושו לכתוב סילבוס, להאמין שתוכנית לימודים טובה צריכה להתחיל במשפטים מסוג "הילד ידע…" "הילד יעשה…" וכדומה. לשכוח את הפילוסופיה, לשכוח שהמדע והמתמטיקה הן בראש ובראשונה ביטוי לכוח החיים החקרני המחפש משמעות. ללכת לכל הכנסים החשובים אך לעולם לא להגיע למקום האחד – לבית, למלכות. להפסיק להאמין ביכולת לחזור הביתה.

כל אדם נולד מלך אך רובנו מתים בגלות.
התבוננות: גלות ומלכות / דן לסרי

 

מה קודם למה- תלמוד גדול או מעשה גדול?
“וכבר היה רבי טרפון וזקנים מסובין בעלית בית נתזה בלוד. נשאלה שאילה זו בפניהם: תלמוד גדול או מעשה גדול?” 

“נענה רבי טרפון ואמר: מעשה גדול. נענה רבי עקיבא ואמר: תלמוד גדול. נענו כולם ואמרו: תלמוד גדול, שהתלמוד מביא לידי מעשה” (קידושין מ ע”ב).

“מעשה גדול, מפני כי המעשה הוא עיקר, אבל התלמוד שהוא למד לעשות אינו עיקר כמו המעשה, שהרי התכלית לעשות, כי אין האדם שכלי. כי אילו היה שכלי לגמרי, היה התורה שלו עיקר. אבל האדם אינו שכלי לגמרי ולכך המעשה עיקר, שהמעשה על ידי אדם כפי אשר ראוי שיהיה צדיק על ידי מעשה, שכל מעשה הוא בגוף, אבל התורה הוא בשכל” 

 

עִם קֹמֶץ שָׁמַיִם בַּיָּד
הָיִיתִי עוֹבֵר אֶת חַיַּי.
הָיִיתִי חוֹצֶה אֶת הַיָּם
בְּרַגְלַי
עִם קֹמֶץ שָׁמַיִם בַּיָּד.
המהר”ל, חידושי אגדות קידושין / אברהם חלפי

שיר של יום

עוֹד חוֹזֵר הַנִּגּוּן / נתן אלתרמן

עוֹד חוֹזֵר הַנִּגּוּן שֶׁזָּנַחְתָּ לַשָּׁוְא
וְהַדֶּרֶךְ עוֹדֶנָּה נִפְקַחַת לָאֹרֶךְ
וְעָנָן בְּשָׁמָיו וְאִילָן בִּגְשָׁמָיו
מְצַפִּים עוֹד לְךָ, עוֹבֵר אוֹרַח.
 
וְהָרוּחַ תָּקוּם וּבְטִיסַת נַדְנֵדוֹת
יַעַבְרוּ הַבְּרָקִים מֵעָלֶיךָ
וְכִבְשָׂה וְאַיֶּלֶת תִּהְיֶינָה עֵדוֹת
שֶׁלִּטַּפְתָּ אוֹתָן וְהוֹסַפְתָּ לֶכֶת – –
 
– – שֶׁיָּדֶיךָ רֵיקוֹת וְעִירְךָ רְחוֹקָה
וְלֹא פַּעַם סָגַדְתָּ אַפַּיִם
לְחֹרְשָׁה יְרוֹקָה וְאִשָּׁה בִּצְחוֹקָהּ
וְצַמֶּרֶת גְּשׁוּמַת עַפְעַפַּיִם.

סיכום אתגר 49
2024

יצאנו לדרך לפני 7 שבועות. יצאנו לאתגר לא פשוט המחייב התמדה, אומץ, מודעות עצמית ומוטיבציה להתקדם אל עבר האדם אותו אני רוצה להיות. והנה אנחנו ניצבים ביום האחרון.. בדיוק כמו שהתייצבו בני ישראל בהר סיני לקבלת התורה בסיומו של הפרק הראשון במסע ממצרים לארץ ישראל. כל אחד יוצא ממצרים שלו אל עבר ארץ ישראל שלו ועובר דרך קבלת עול התורה/ דרך החיים שהוא בוחר לשים על עצמו.

בסיומו של "אתגר 49 " עצור.י לרגע, קח.י נשימה עמוקה.. תנ.י לגוף ולנשמה להרגיש את העבודה הגדולה שנעשתה, את ההתקדמות ואת הסיפוק שיש בדבר. המסע של עבודת המידות לא תם. הוא ממשיך בדרכים שונות ולובש צורות חדשות. בנקודה זו ניתן לחזור על כל המידות שהתבקשנו ולבחון את המודעות הרוחנית המשופרת שהושגה.
חשוב.י על חווייתך מלימוד ועשיית האתגרים: מה השתנה בי לאורך תקופת עבודת המידות , ולאורך התקופה האחרונה בכלל, מה דברים שהייתי רוצה לזכור אחרי? מה למדתי מהדרך שעשיתי? באילו מקומות יש לי עוד עבודה?

האתגר היומי

חשוב.י על דרך יצירתית בה היית רוצה לסכם-
ניתן לצייר, לכתוב, לנגן, לחשוב על שיר או טקסט מהלימוד שנגע בי במיוחד.
לאחר מכן שתפ.י ב׳פאדלט׳.
bottom of page