top of page

אתגר 27

עשרים ושבעה ימים לעומר - יסוד שבנצח 

 
יסוד שבנצח
ספירת היסוד שבנצח מתמקדת במחויבות בקשר שבין האדם לחברו, או בקשר בין האדם לעניין מסוים או אף לעולם ולטבע. ספירת היסוד מסמלת שורש, בסיס, התקשרות. המילה 'התקשרות' מבטאת את המחויבות שבקשר, על כן היא אינה מילה נרדפת ל'תקשורת', שלאו דווקא מחייבת. ספירת הנצח מסמלת התמדה וסבלנות, ויחד - היסוד שבנצח, עוסקת ביחסים מבוססי התקשרות, אותם צברנו במהלך חיינו מהרגע בו יצאנו לאוויר העולם. המחויבות לאדם או למקום ואף לרעיון שאני קשור.ה אליו, עוזרת לי לשאת את הקשר ולסבול ברגעים קשים כדי לשמור על אותה התקשרות.
 
 
 
 

בחנ.י את עצמך

 

האם אני מצליח.ה להשאר בקשר עם אנשים שיקרים לי? 

 

1

 

בוא.י נעמיק

 
"את אחי אנכי מבקש הגידה נא לי איפה הם רעים" 
בראשית לז טז

תיירים / דרור עמית
יש אנשים
שלא טוב להם
לגור בירושלים.
זה לא שהם לא אוהבים את ירושלים
זה רק שהם אוהבים להיות תיירים.
להיות בכותל
אבל לא בתפילות יום השישי.
להתפעל מרכבת החיבור
אבל לא לראות את גדר ההפרדה.
להתמקח בשוק על מחיר הבד
ולא על  מחיר המלחמות.
יש אנשים שאני חבר שלהם
אבל הם באים רק לחלק הכיף.

כמו האדם המנותק והלא טבעי כך גם העם היהודי אשר התנתק מאדמת מולדתו אשר בה ורק בה טמונים ומושרשים מקורות החיים הטבעיים והמקוריים שלו. רק בה הוא יכול לצמוח שוב ולהתפתח. ועד שלא ישוב אל אדמתו, גם האדם אל החיים בתוך הטבע, וגם היהודי אל החיים באדמת מולדתו, ארץ ישראל, לא תבוא התחייה לחייו. ולא רק זאת אלא שישוב אל מקור חייו, לעבוד את אדמת מולדתו בידיו הוא. ומהי הדרך לאותה תחייה? דרך העבודה. ולא סתם עבודה, לא כל עבודה, לא עבודה לשם מחייה ולא עבודה לשם מצווה, כי אם עבודה לשם חיים – עבודה אשר אור חדש נוגה עליה. והוא אחד מחלקי החיים, אחד משורשיהם היותר עמוקים.
א.ד גורדון

 "העולם העכשווי, המדעי, הטכני והנהנתני מוצא את עצמו במבוי סתום – כלומר, בלי אל – לא מפני שהכול בו מותר, ובזכות הטכניקה הכול אפשרי, אלא מפני שהכול בו שווה. הלא-מוכר נהיה מיד מוכר, והחדש כבר רגיל. אין חדש תחת השמש. המשבר המופיע בקהלת אינו בחטא, אלא בשעמום. הכול נבלע, שוקע ונסגר בזהה. הכול אכן 'הבל הבלים'. הכל… מלבד הזולת, שגם בכל השעמום הזה, אי-אפשר לעזוב אותו לאנחות.
אם נרצה לראות ולשמוע, האחר תמיד חדש. גם כשהוא מזדקן, גם כשפניו חרושות קמטים ולמודות סבל, הוא בעבורי אתגר חדש. אין האחר שכפול של עצמו ואף לא איום על חירותי, מפני שהוא ניגש אליי ב"פניו העירומות ובעיניו חסרות המגן", הוא פותח לפניי את שערי הנצח. 
בעולם שבו 'הכל שווה, הוא הגבוה מכל והנמוך מכל. אכן, הוא המלמד אותי תמיד מחדש שהוא נברא בצלם א-לוהים…הוא המשמיע קול שאינו הד לקולותינו אלא קול 'מן השמים'. עדיין בדורנו, דור של קטני אמונה, אפשר לומר: 'אתם ראיתם כי מן השמים דברתי עמכם' (שמות כ יט) "
עמנואל לוינס

שיר של יום

בראשית ברא אלוהים /  רבקה מרים

בְּרֵאשִׁית בָּרָא אֱלֹהִים
אֶת הַשָּׁמַיִם שֶׁבְּעֶצֶם אֵינָם 
וְאֶת הָאֲדָמָה שֶׁרוֹצָה בָּם לָגַעַת,
בְּרֵאשִׁית בָּרָא אֱלֹהִים חוּטִים מְתוּחִים בֵּינֵהֶם
בֵּין הַשָּׁמַיִם שֶׁבְּעֶצֶם אֵינָם
וּבֵין הָאֲדָמָה הַמְשַׁוַּעַת,
וְאֶת הָאָדָם הוּא יָצַר
שֶׁהָאִישׁ הוּא תְּפִלָּה 
וְהוּא חוּט נוֹגֵעַ בָּמֶה שֶׁאֵינֶנּוּ
בְּמַגָּע שֶׁל רֹךְ וְדַקּוּת.

האתגר היומי

חשוב.י על אדם שהיה משמעותי עבורך והקשר איתו נפסק/נקטע.

נסה.י לחדש את הקשר.

bottom of page