top of page

אתגר 18

שמונה עשר ימים לעומר - נצח שבתפארת
יום 214 בשבי החמאס

נצח שבתפארת
מידת הנצח מייצגת עקביות והתמדה. אין הרבה זוהר ותהילה בדרישה שלנו מעצמנו להמשיך להשתדל, להזיע ולהתאמץ. חלקו של המאמץ בנצח הוא לא נוצץ, אך התוצר בקצה עתיד להיות יפייפה- כיוון שהושקע בו כוח רצון גדול והיו כרוכים מאמצים רבים. 
אם כך, הנצח שבתפארת מזקק את אותה התכווננות שלנו להתמיד ולא לוותר כדי להשיג את מה שנדמה לפעמים כבלתי מושג. ההצלחה שלנו להתמיד גם כשקשה, ולהינות מפירות שלא בהכרח נצפה להם. כדי להתמיד ולהיות עקביים בעבודה אל עבר המטרה - עלינו לשמור על איזונים כדי רק כך נוכל להחזיק לאורך זמן. 

בחנ.י את עצמך

 

האם אני מצליח.ה לחשוב על מקרה שחוויתי שבו המאמץ שלי הפך כאוס לסדר? בלאגן להרמוניה? 

 

1

 

מעמיקים

 
"מרחוק כל דבר נראה נס אבל מקרוב גם נס לא נראה כך. אפילו מי שעבר בים-סוף בבקיעת הים ראה רק את הגב המזיע של ההולך לפניו ואת נוע ירכיו הגדולות"
יהודה עמיחי


מאמץ מתיחה- ויקיפדיה 
מתיחה היא תופעה הנוצרת בפעולה של זוג כוחות הפועלים לאורך ציר פעולה אחד בכיוון מנוגד זה לזה וכלפי חוץ. מאמץ מתיחה הוא כוח המתיחה מחולק בשטח החתך של החלק המועמס בכוח המתיחה. חלקים הנדסיים העומדים למתיחה הם מוטות, כבלים, חבלים וכדומה. חוזק מתיחה נקבע לפי המאמץ המרבי שהחלק הנתון למתיחה יכול לשאת לפני שהוא נכשל. מאמץ המתיחה הוא ערך בסיסי חשוב בהנדסה ממנו נגזרים מאמצים מותרים בכפיפה, בלחיצה, בקריסה, בגזירה ובפיתול. מבחן המתיחה נותן ערך אמין לחוזק של חומרים וההתנהגות שלהם תחת עומס.


* נס.י לחשוב מהו גבול מאמץ המתיחה שלך, ומה ההמקום בו הוא מתחיל? 
* האם יש לך סף שאחריו המתיחה והמאמץ כבר עוברים את הגבול שלך? את.ה יודע.ת לזהות את הסף לפני הגעתו? 

 

"אנו מצויים בשלב ראשוני של אחד מהקרבות הגדולים בהיסטוריה. אנו נתונים בפעולה בחזיתות רבות – בנורווגיה ובהולנד – ועלינו להתכונן לחזית בים התיכון. קרבות האוויר נמשכים, והרבה הכנות צריכות להיעשות כאן בבית. [...] הייתי אומר לבית, כפי שאמרתי לאלה שהצטרפו לממשלה: לא אוכל להציע אלא דם, עמל, דמעות ויזע.
ניצב בפנינו מבחן מהסוג הקשה ביותר. עומדים בפנינו חודשים רבים מאוד של מאבק ושל סבל. אתם שואלים, מהי מדיניותנו? אשיב לכם: היא להילחם בים, ביבשה ובאוויר, בכל כוחנו ובכל העוצמה שהאל יכול להעניק לנו; לצאת לקרב נגד עריצות מפלצתית, שלא הייתה איומה ממנה ברשימות האפלות והאיומות של פשעי האנושות. זוהי מדיניותנו. אתם שואלים, מהי מטרתנו? אני יכול לענות במילה אחת: ניצחון; ניצחון בכל מחיר, ניצחון חרף כל האימה, ניצחון, לא משנה כמה ארוכה וקשה תהיה הדרך, שכן ללא ניצחון, אין הישרדות".

 

וינסטון צ'רצ'יל, ראש ממשלת בריטניה, מאי 1940. 
(צ'רצ'יל בנאומו המפורסם "דם, יזע ודמעות" שהפך בהמשך מטבע לשון.
את הנאום נשא בבית הנבחרים של הפרלמנט הבריטי, במהלך הימים הראשונים של נצחון הכוח הגרמני על בריטניה וצרפת במלחמת העולם השניה.)

 

שיר של יום

ושום סלע / תרצה אתר

ושום סלע לא יזיז אותי מפה
ושום ענק נורא לא יוכל לי
אני רוצה רק פה
אני רוצה רק פה
ושום טייפון לא יעזור
ושום סופה
לא קר לי
לא קר לי
ואני רוצה רק פה
להיות עד סוף ימי
מול אדן וחלון
אני רוצה רק פה
כל כך נעים לי פה
שכבר ממש אפשר
להשתגע או לישון
ושום סלע לא יזיז אותי על כן
ושום מפל אדיר לא יוכל לי
אני נמצאת רק פה
אני נמצאת רק פה
ושום סופות ורעשים לא יעזרו
פה קל לי
פה קל לי
ואני רוצה רק פה
להיות עד סוף חיי
מול קיר, ספה, ארון
אני רוצה רק פה
כל כך נעים לי פה
שכבר ממש אפשר
להשתגע או לישון

 

האתגר היומי

חשוב.י כעת על הרגל שתשמח.י לסגל לעצמך וייטיב איתך (למשל- להפסיק שתיה מתוקה, להתקשר כל שישי לסבתא, לא ללכת לישון לפני שהכיור ריק..) והתמידי בו עד סוף הספירה. בהצלחה!

bottom of page